AYDIN MENDERES  (Anısına)AYDIN MENDERES (Anısına)


MEDDAHLARIN YÜZÜNE

Meddahların yüzüne toprak saçınız, Hz. Muhammed’e ait olduğu söylenmiş bir hadisi şeriftir. Meddahların, metih edenlerin yani; övenlerin yüzüne toprak saçınız demektir. Bu yazımız da kast ettiklerimiz kimler mi? Ona biraz sonra değineceğiz.

 

KRİZ , AMERİKA VE AB

2008’in sonundaki ekonomik kriz önce Amerika’da patladı, arkasından hızla dünyaya yayıldı ve küreselleşti. Çok ilginçtir ki bu ekonomik kriz Amerika’dan çok daha fazla AB’yi vurdu. Şuana kadar bunun sebepleri köklü ve bilimsel bir bağlamda ele alınmadı. İleride bu herhalde yapılacak ve küresel ekonomi ile ilgili önemli bilgiler sahibi olmamızı sağlayacaktır. Ancak yalın haliyle bu basit gerçek bile tek başına AB’nin ekonomik zaafını ortaya koyuyor. Zincirin en zayıf yerinin onun en zayıf halkası olduğu söylenir. Demek ki küresel ekonominin en zayıf halkası AB ekonomisi imiş, krizden olumsuz yönde en çok o etkilendi.

 

 

YUNANİSTAN’DAKİ EKONOMİK KRİZ

 

AB ve özellikle de Almanya küresel krizle boğuşurlarken bir de başlarına Yunanistan’daki ekonomik kriz çıktı. Yunanistan’daki ekonomik kriz bu ülkenin özellikle dış borçlarını ödeyemez hale düşmesi demektir. İşin daha vahim tarafı Portekiz, İspanya, İtalya ve hatta İngiltere gibi ülkelerinde böyle bir geleceğe namzet olması ihtimalidir. Yunanistan’daki kriz patlayınca gözler Almanya’ya çevrildi. Almanya tam bir ikileme düştü. Ya pamuk eller cebe deyip Yunanistan’ın yüksek faturasını tek başına yüklenecek, ya da IMF’ nin devreye girmesine yol açacaktı. Bu da Euro nun çökmesi demekti. Belki sıra AB ye bile gelebilirdi. Almanya gönülsüzce bir orta yol seçti . Kendisi Yunanistan’a 30 milyar Euro verirken IMF’ de 15 milyar Euro temin edecekti. Yunanistan’a kefaletin 2/3’ ü Almanya’ya 1/3 IMF’ ye düşüyordu. IMF AB’ nin içine girmişti. Bu da AB ekonomisinin bütünlüğünün büyük bir yara almasına sebep olmuştur. Ayrıca AB’nin kendisi de itibar kaybına uğramıştı. Almanya ne şiş yansın ne kebap politikası gütmüştü. Böylece Almanya’nın ABD’ deki daha küçük krizlere karşı bile çok daha duyarsız davranacağı ortaya çıktı. AB ülkelerinin bundan sonra uğrayacakları yeni ekonomik krizlere, Almanya yardımcı olmak yerine AB’nin dağılmasına bile göz yumabilirdi.

 

BİZİM MEDDAHLARIMIZ

 

Bizim kastettiğimiz meddahlar, AB’den daha fazla AB’ci olan yerli entelektüeller ve medya mensuplarıdır. Bunlar AB’yi yere göğe sığdıramıyorlardı. Türkiye AB’ye bir üye olsa dünya cennetine kavuşmuş olacaktı. Yunanistan, Portekiz ve İspanya AB den aldıkları paralarla ihya olmuşlardı(Bu krizle olmadıkları anlaşıldı.) Türkiye’de AB’den alacağı yardımlarla köşeyi dönecekti. (Hâlbuki bu yardımlar Türkiye için hiç söz konusu edilmedi.) AB dünyanın en büyük ekonomik gücü olmuştu. (olmadığı anlaşıldı.) Yakında Euro, Doların yerine geçecekti (İmkansızlığı anlaşıldı). AB Amerika’nın yerine oturacaktı. Hepsi fos çıktı. AB’nin meddahlarını bu büyük yanlışları yüzlerine vurulmazsa, bu sözleri hiç söylememişler gibi davranacakları kesindir. Bunun içindir ki AB meddahlarını bütün kamuoyundan özür dilemeye çağırmanın tam zamanıdır. Bunlar AB’yi Türkiye’ye değil Türkiye’yi AB’ye pazarlamaya çalışmışlardır.

 

KENDİ ADIMA

Ortak Pazara’ da AT’ a da ve AB’ye de çok şükür hep karşı çıktım. 1995 de Gümrük Birliğine girmemize de karşıydım. Ne isterlerse yapsak bile AB’ye alınmayacağımızı söyledim. AB’nin 1990’dan sonra hormonlu bir büyüme gösterdiğini, hem siyasal hem ekonomik açıdan çok kırılgan bir yapısı olduğunu iddia ettim. Tabi pek çok kimse benzer şeyler söylediler. Meddahların şamatası bu haklı itirazları bastırdı. Küresel kriz ve onu takiben Yunanistan’daki kriz AB ile gerçeklerin su yüzüne çıkmasını sağladı. Dün AB’nin meddahlığını yapanlar bugün bu hükümetin İsrail, İran ve Ermenistan politikalarını eleştiriyorlar. Bu söyledikleri de fos çıkacaktır. Zira bunların amacı sadece Batı’nın çıkarlarının Türkiye’de savunulucuğunu yapmaktır. Meslekleri bu olmuştur.



01.07.2010

Parlametre
Serbest Kürsü

Anket

Türkiye'nin Dış Politikasını Olumlu Seyirde Güçlendirecek Ana Unsur Nedir ?
Yankı Dostluk Platformu
  • Facebook'ta Yankı Dergisi
  • Twitter'da Yankı Dergisi
  • Youtube'ta Yankı Dergisi