Yankı'nın Son Sayısı >BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM YANKIDA

SIRRIMIZ MİLLET SEVDAMIZ
AK Parti Genel Başkan V. Binai Yıldırım Yanklı Dergisi’nin konuğu oldu.
Yıldırım, “Öncelikle YANKI DOSTLUK PLATFORMU’nda sizlerle beraber olmaktan dolayı büyük bir bahtiyarlık duydum. Geçen hafta Yankı Dergisi Sahibi Yavuz Bey dostumun tebrik mesajı geldi. Orada bir cümle dikkatimi çekti. Diyor ki; “ Yeni döneminizin bir okul bir öncü olarak kendini hissettirmesini dilerim” demiş. Kendisine teşekkür ediyorum. Gittiğim yerlerde de en güzel şeyin öncülük olduğu söylerler. Bizler de bir okul gibi bir öncü gibi olmalıyız. Bu yüzden önümüzdeki dönem ikinci bir sıçrayışın başlangıcı olacaktır. Biz de buna öncülük edeceğiz. Bizim sırrımız millet sevdamız” dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin artık geride kaldığını belirterek, “5 yıl boyunca artık seçim değil geçimi konuşacağız. Memleket meselelerini konuşacağız. İnsanlarımızın hayallerini gerçeğe dönüştürecek projeleri, işleri yapmaya odaklanacağız.” dedi 
Seçimlerin tamamlandığını, bundan sonra projelere odaklanacaklarını ifade eden Yıldırım, “ 14 Mayıs’ta bir seçim yaptık. Yetmedi, 28 Mayıs’ta da eksiğimiz vardı, onu tamamladık. Böylece önümüzdeki 5 yılı artık görünür, belirgin hale getirdik. 5 yıl boyunca artık seçim değil geçimi konuşacağız. Memleket meselelerini konuşacağız. İnsanlarımızın hayallerini gerçeğe dönüştürecek projeleri, işleri yapmaya odaklanacağız.” dedi.Merkez Efendi’nin 16’ncı yüzyılda Kanuni döneminde yaşadığını, o dönemde birçok şehirde eğitim gördüğünü ve verdiğini, ününün bugünlere kadar geldiğini anlatan Yıldırım, “Bakmayın öyle bizi küçümseyenlere, yersiz yersiz konuşanlara, Türkiye iyi yolda, emin adımlarla geleceğe doğru ilerliyor.” diye konuştu.Yıldırım, yüz yıl önce Atatürk’ün bu ülkeyi işgalden kurtardığını ve Cumhuriyet’i kurduğunu vurgulayarak, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında bayrağı devralan ve Cumhuriyet’i Türkiye Yüzyılı’na götürecek liderin de Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.Binali Yıldırım, “Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde evelallah Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının ortaya koyduğu vizyonu 21’inci yüzyıla taşıyacak ve dünyanın parmakla gösterilen ülkeleri arasına ülkemizi sokacağız. Bu konuda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz.” dedi.
Yıldırım, ‘Bugün, 2000 yılında doğan çocuklarımız 23 yaşına geldi. Bizden başka kimseyi tanımadı. Onlarla ilişkilerimizde ki, tek zorluğumuz şudur; 90’ları bilmiyorlar. 80’leri bilmiyorlar. 70’leri hiç bilmiyorlar. Dolayısıyla zannediyorlar ki, eskiden her şey aynıydı veya daha iyiydi. Böyle bir şey yok. Değerli kardeşlerim, şunu sizlerle özellikle paylaşmak istiyorum. 20 yıl geriye baktığımızda, 2000-2001 krizinden çıkmış bir Türkiye var. Yerle bir olmuş bütün siyasetçiler, bilinen siyasetçiler, 3 Kasım seçimlerinde siyaset sahnesinden silinmiştir. Bir CHP, bir de AK Parti vardır. O günden bugüne, ülkemizi 3 kat büyüttük, milli değerlerimizi 3 kat büyüttük. Tüneller, havaalanları, hızlı trenler, hastaneler, şehir hastaneleri, okullar, fabrikalar dolayısıyla Türkiye’nin yüz yıllık sorunlarını 20 yıla sığdırarak bugünlere geldik. Bir Türkiye’yi, üç Türkiye yaptık. Eğer, teröre karşı 40 yıl kaynaklarımızı tüketmeseydik, bugün 3 kat değil, Türkiye 6 kat büyümüş olacaktı. Terörün de Türkiye’nin gündeminden çıkmasını sağladık. 15 yıldır topraklarımızda artık terör yok diye konuştu.
Yıldırım, ‘Son 20 yıl içerisinde havacılık sektöründe çok büyük gelişmeler oldu. Ekonomi de arttı ve yüzde 5 katı daha fazla arttığını görebiliyoruz. Bu inanılmaz bir gelişme. Bu gerçekten çok organize olmuş havacılık sistemiyle mümkün oldu. Yine sektörün liberalleşmesiyle gerçekleşmesiyle mümkün oldu. Bu bağlamda da havaalanlarını hazırladık. Bununla beraber 27 tane yeni havaalanı ve var olan havaalanlarıyla beraber 57 tane havaalanına ulaştık bütün ülkede. En önemlisi yeni İstanbul Havaalanı önem arz ediyor. Dünyanın en büyük havaalanlarından bir tanesi. Aynı zamanda trafik olarak içerisinde sunulan hizmetler olarak. Bu son aşamasına ulaşmadı hala. Hala iki aşama daha var. Onların da tamamlanmasının ardından dünyanın en büyük havaalanı olacak” dedi.
Binali Yıldırım, ‘Havacılık sektörü doğrudan ve dolaylı olarak Türkiye ekonomisine 1 milyon istihdam sağlamaktadır. Havacılık sektörünün yıllık gelirine baktığımız zaman yaklaşık olarak 950 milyar liralık bir Türk lirasına tekabül eder. Daha önce de söylediğim gibi bu yıllık büyümeyi temsil ediyor. Son 20 yıl içerisinde kapasite arttı. Ekonomi de arttı ve yüzde 5 katı daha fazla arttığını görebiliyoruz. Bu inanılmaz bir gelişme. Bu gerçekten çok organize olmuş havacılık sistemiyle mümkün oldu. Yine sektörün liberalleşmesiyle gerçekleşmesiyle mümkün oldu. Bu bağlamda da havaalanlarını hazırladık. Bununla beraber 27 tane yeni havaalanı ve var olan havaalanlarıyla beraber 57 tane havaalanına ulaştık bütün ülkede. En önemlisi yeni İstanbul Havaalanı önem arz ediyor. Dünyanın en büyük havaalanlarından bir tanesi. Aynı zamanda trafik olarak içerisinde sunulan hizmetler olarak. Bu son aşamasına ulaşmadı hala. Hala iki aşama daha var. Onların da tamamlanmasının ardından dünyanın en büyük havaalanı olacak” dedi.Binali Yıldırım, ‘Bun yıllık trafik rakamına baktığımız zaman, 150 gibi bir rakamı görüyoruz. Burada size havaalanının hikayesinden bahsedebilirim. Burada ana havaalanımız Atatürk Havalimanı’ydı, şehrin içerisindeydi. Çok ciddi bir kapasite artışının gerçekleşmesi gerekiyordu ama burada bunun olması mümkün değildi; çünkü trafik çok fazla arttı. Bildiğiniz gibi sıkışıklık ortaya çıktı. Bizler daha fazla bu alanı genişletemedik o yüzden de acil bir şekilde yeni bir havaalanına ihtiyaç duyuldu. Havacılık sektörünün ülkeleri birleştiren ana sektörlerden biri olduğunu düşünüyorum. Dünya çapında insanları bir araya getiren sektör olduğunu düşünüyorum. Doğası gereği havacılık sistemleri bölgesel ve küresel barışa, refaha katkıda bulunuyor

Parlametre
Serbest Kürsü

Anket

Türkiye'nin Dış Politikasını Olumlu Seyirde Güçlendirecek Ana Unsur Nedir ?
Yankı Dostluk Platformu
  • Facebook'ta Yankı Dergisi
  • Twitter'da Yankı Dergisi
  • Youtube'ta Yankı Dergisi