YAVUZ KAYA                               ykaya@yanki.com.trYAVUZ KAYA ykaya@yanki.com.tr


ÇOCUKLARIN KANIYLA HARİTA ÇİZİLMEZ

ÇOCUKLARIN KANIYLA HARİTA ÇİZİLMEZ

İslamiyet ve Terörizm arasında, bir ilişki değil, tam bir çelişki mevcuttur.
İslam Dinini, terörizm ile özdeşleştirmeye çalışanlar; İslam Coğrafyasını parçalamak ve tahakküm altına alıp menfaatleri doğrultusunda sömürmek için her türlü toplum mühendisliğini uygulamaktadırlar. 
Görünen o ki; hedef, Müslümanları birbirlerine düşürerek, bölmek, yok etmek ve kendilerine bağlamaktır. Bir Kazakistan atasözü der ki; “Dostun bin ise azdır. Düşmanın bir ise çoktur.” 
Dönemin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile 2003 yılında yaptığı görüşmede, artık yeni bir Ortadoğu’nun şart olduğunu ilan etmişti
Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) veya Genişletilmiş Ortadoğu Projesi (GOP) olarak sunulan ve Ortadoğu’ya “Hürriyet, demokrasi, insan hakları, hukuk ve zenginlik ” vaat eden projeden bölge ülkeleri ve halkları yararına henüz bir işaret ve gelişme yok. Mümkün de görünmüyor. İşgal, katliam, bebeklerin, sivillerin kanı ve gözyaşı var. 
Emperyalist güçlerin ulaştığı yerde de, kenarında durdukları yerde de, akan kanın sahipleri hep masum halktan oluşuyor. 
Herkesi birbirine vurduruyorlar. Parça parça olmuş sömürgeler halinde yeni bir Ortadoğu haritası için planladıkları her şey için uygun bir adım…
Bir tarafta ABD–İsrail ve yan destekçi olarak AB koalisyonu. 
Öyle bir fütursuzluk sürmekte ki; BM, İsrail tarafından öldürülen gözlemcileri için bile, kınama mesajı yayınlayamıyor
Beyaz Saray’ın şu ana kadar izlediği politikaya bakarak cevap arayacak olursak:
1- İşgalcilerin çıkarlarını tehdit eden yapıları bertaraf etmek ve bu ülkelerde yönetimleri değiştirerek kukla yapılar meydana getirmek,
2- Yer altı zenginliklerini kontrol altına almak ve Ortadoğu’ya tamamen hakim olmak,
3- ABD ve gerçek müttefiki olan İsrail’in BOB projesi çerçevesinde, planlarının tatbikini sağlamak,
4- Her Müslüman yapıda ve coğrafyada, ılımlı İslam modelleri ile, ABD’ye bağlı, kolay yönetilebilen ve talimat alan İslam ülkeleri yaratmak.
Yeni harita taslakları bize bir gerçeği ifade etmektedir.
Amerika, İngiltere ve İsrail; Birinci Dünya Savaşı sonunda çizilen Ortadoğu’nun artık süresini tamamladığına inanıyor. 
20. yüzyılın başındaki hâkim güçlerin çizdiği Ortadoğu haritası yerine, şimdi kendilerinin hazırladıkları yeni bir Ortadoğu çizmeye çalışıyorlar.
ABD’nin Suriye politikasının da, Irak politikasına eşdeğer yürüdüğüne şahit oluyoruz.
Irak’ın güneyi Şiiler, kuzeyi Kürtler, orta kesiminde ise Sünnilerin parçalanmışlığının bir benzeri bugün Suriye’de cereyan etmeye başladı.
Rusya’nın 4 aylık operasyonu neticesinde Suriye’nin batısı Nusayrilerin, doğusu Sünnilerin, kuzeyi ise Kürtlerin yaşam alanı şekline getirilmek isteniyor. Rusya da, İran da bu tabloya razı görünüyor. 
Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, “Suriye’de teröristler bozguna uğrayana kadar saldırılar devam edecek” derken, öte yandan hem Rusların hem de ABD’nin müttefiki olan PYD/PKK dışında kalan bütün muhalif gruplar hedef alınmaktadır.
ABD, PYD’NİN YANINDA
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, geçtiğimiz hafta “Türkiye-Suriye sınırında tam kontrolü sağlamak üzereyiz” yönünde bir açıklama yaptı.
Obama’nın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Mc Gurk ise Kobani’de PKK/PYD ziyaretiyle “Suriye’de PYD’nin yanındayız” mesajını verdi.
ABD ve Rusya’nın Türkiye sınırında kontrolü sağlama operasyonları, IŞİD’den ziyade Türkiye’nin Suriye’de tamamen pasifize edilmesini hedefliyor. 
Halep’in muhalif kontrolündeki kısmında yaklaşık 350 bin sivil de rejimin kuşatma riskiyle karşı karşıya...
Dünya; Amerika, İngiltere ve İsrail üçgeninin hiçbir zaman ve mekan içerisinde kabul görmeyecek planlarına, adil ve kalıcı bir çözüm geliştirmedikçe, Ortadoğu’da insanca yaşamak, barış, demokrasi, ve istikrar beklemek hayalcilik olacaktır..
Ortadoğu’ya sadece askeri güçle şekil vermenin hata olduğunun bir an önce görülmesi herkesin yararına olacaktır.
Bizi önemli ölçüde bu bölgede yaşanan süreç ilgilendirmektedir.
Bölge; tarihi, kültürü, toplumsal yapısı ve inançları çerçevesinde bizim de içinde bulunduğumuz bir girdap olarak hep önümüzde olacaktır. 
Lübnan’ın sığınıkları dahil, her şeyini yerle bir eden İsrail’e: “Bu meşru müdafaadır. Devam edin” diyen, bizim dost ve müttefikimiz () Amerika, PKK konusunda bize nasıl davranmaktadır? 
Yorumu doğru yaptığımızda, irade zaafımızın boyutlarını görmüş oluruz.
Bütün dünyanın aklıyla, mantığıyla, duygu ve düşünceleriyle birleştiği bir noktayı ifade etmemiz gerekirse; “ÇOCUKLARIN KANIYLA HARİTA ÇİZİLMEZ” iddiası; bir dünya gerçeğidir.
Gelecek sayıda buluşuncaya kadar, esenlikler diliyorum…
Yavuz Kaya05.09.2016

Parlametre
Serbest Kürsü

Anket

Türkiye'nin Dış Politikasını Olumlu Seyirde Güçlendirecek Ana Unsur Nedir ?
Yankı Dostluk Platformu
 • Facebook'ta Yankı Dergisi
 • Twitter'da Yankı Dergisi
 • Youtube'ta Yankı Dergisi